To je údaj zo Sociálnej poisťovne vyjadrujúci počet, koľkým sirotám a polosirotám mesačne poskytuje štát príspevok. Vdova, vdovec má nárok na vdovské či vdovecké, avšak iba v prípade, ak boli v čase úmrtia partnera v manželskom zväzku a spĺňajú viacero ďalších podmienok. Preto dnes mnohé mladé ženy, napriek láske a starostlivosti vo vzťahu, v ktorom žili a o ktorý prišli, sa podpory zo strany štátu nedočkajú.
Dieťa, ktorého rodič je zosnulý, má nárok na sirotský dôchodok. Ten je 40 percent z toho, na čo by mal nárok rodič v momente úmrtia,  ak by sa stal plne invalidným. Podmienkou sú odpracované roky a suma peňazí odvedených do Sociálnej poisťovne počas života zosnulého rodiča. Teda v extrémnom prípade aj NIČ, lebo nesplní podmienku  minimálneho počtu odpracovaných rokov.


 

Ako pracujeme?

Drevené kolieska, ktorých výsledkom sú vianočné ozdoby, vznikajú nasledovne:
Balík s drevenými kolieskami aj s dekoračným materiálom dostane vdova kuriérom osobne na svoju adresu. Ľubica zdobí technikou dekupáže ozdoby aj podpohárniky. Mária lepí na kolieska drevené gombíky alebo kovové figúrky. Katka strihá látku a vyrába krásne textilné gombíky. Zuzka krája včelie medzistienkové pláty na výrobu sviečky. Andrea nalieva včelí vosk do sklenených svietnikov. Okrem toho kompletizujeme všetky darčekové krabičky, lepíme nálepky, striháme stužky, robíme dekoratívne pomôcky na zdobenie ďalších produktov.

 

Samostatná kapitola sú darčeky “Urob si sám”.
Produkty v tejto kategórii sme konzultovali s výtvarníčkami, ktoré pracujú v ZUŠ, aby sme zvolili
zaujímavé techniky, ktoré sa deťom páčia a aby bol výsledok hravý, zaujímavý a kreatívny. Aby sa darček páčil dospelým, ale najmä deťom.

 

Sú to krásne krabičky - balenia polotovarov a dekoračných materiálov, z ktorých si tento finálny produkt vyrobíte sami s deťmi, prípadne týmto darčekom môžete niekoho blízkeho obdarovať.

Urobíte tak radosť nielen obdarovanému, ale zároveň podporíte nás.

Ambasádorky OZ Súčasť života

prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD.

 

Uznávaná sociologička, aktuálne pôsobí ako dekanka na Fakulte masmédií Paneurópskej vysokej školy, vyučuje na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií.
Bola ženou obľúbeného humoristu Stana Radiča, ktorý zomrel v roku 2005. 

Wanda Adamík Hrycová

 

Úspešná filmová producentka, v súčasnosti sa v jej produkcii nakrúca na Ukrajine seriál Slovania. So smrťou svojho mladšieho brata sa Wanda usilovala vyrovnať veľmi dlho, vlastne to trvá dodnes... Čas však do istej miery lieči a naučí vás s tým žiť a ísť ďalej. Hugo Hryc, mladší brat Wandy, zomrel v roku 2008.

Štatutárna zástupkyňa o. z. Súčasť Života

Beata Bobulová

 

Mám dve deti, 6-ročnú dcéru a 4-ročného syna. Som jedna z mnohých žien, ktoré si museli prejsť touto cestou. Som vdova, hoci toto slovo z duše nenávidím. Môj partner mal iba 40 rokov, keď zomrel.Svet sa mi úplne prevrátil a celkom som sa zmenila, ale zmenili sa aj ľudia vôkol mňa. Zmenili sa moje problémy. Toto obdobie je veľmi náročné a len málokto z najbližších vie, ako neublížiť slovom, skutkom, prejavom dotknutej osobe. Je len málo ľudí, ktorí sa vedia stať „prevádzačom osôb“  konfrontovaných so  smrťou partnera. Pritom práve to je najdôležitejšie, previesť - pomôcť a zachrániť.

„Som nesmierne šťastná, že Súčasťou nášho projektu sa stali Iveta Radičová a Wanda Adamik Hrycová. Dlho som rozmýšľala, koho by som si priala mať po našom boku. Kto by sa vedel plne vcítiť do našej situácie. Kto by nám naozaj porozumel, chápal nás. Ako hovorí jedno známe indiánske príslovie Nepochopíš svojho suseda, kým si nechodil dva splny mesiaca v jeho mokasínach.“
Preto sme oslovili práve tieto dve ženy, obidve majú skúsenosť s úmrtím blízkej osoby.
Museli si prejsť touto cestou, aby zase našli chuť žiť a pokračovať vo svojich túžbach, plánoch či snoch… 

Naša filozofia

Základným materiálom našich produktov je drevo a finalizácia do tvaru kruhu. Kruh ako cesta a dokonalý geometrický tvar. Kruh ako hnacie koleso. Kruh ako kolobeh života. Kruh ako záchranné koleso. Preto sme si zvolili ako LOGO kruh s krížom. Kruh v logu  symbolizuje záchranné koleso, ktoré chceme podať týmto ženám/mužom a kríž symbolizuje ich osud, ktorý si nesú so sebou...

©2019 Súčasť života

Untitled-4.png